05.12.2018
1071
Автоматичний вимикач — це комутаційний пристрій для захисту електромережі від перевантажень. Якщо до мережі увімкнути забагато електроприладів, особливо потужних, але при цьому лінія ніяк не захищена, термін експлуатації проводки може бути істотно скорочений. До того ж в окремих випадках подібна ситуація може стати причиною пожежі. Якщо ж встановлено автомат, він зреагує на перегрів провідників, тому при виникненні небезпечної ситуації відбудеться розмикання контактів і "проблемний" ділянку мережі буде знеструмлено. Не можна купити вимикач автоматичний, спираючись тільки на бренд та вартість. 

Перш за все необхідно вивчити характеристики пристрою, переконатися, що він підходить для установки в будинку або квартирі. При цьому вкрай важливо враховувати параметри лінії, на яку буде встановлених АВ. Наприклад, автомат номіналом в 40 А не рекомендується монтувати, якщо у квартирі прокладений старий алюмінієвий кабель перерізом  1.5 кв. мм. Занадто високі теплові перевантаження, до яких лінія не готова, можуть привести до повної заміни кабелю, що коштує недешево. Тому, вивчати потрібно не тільки ціни на автоматичні вимикачі, але і їх характеристики. Детальніше про це читайте в нашій статті "Вибираємо автоматичний вимикач для захисту мережі: кілька корисних порад".


Принцип роботи автомата і причини виникнення перевантаження мережі

Автоматичний вимикач може пропускати через себе струм, який не перевищує номінальний, протягом довгого часу. Однак при перевантаженні спрацьовує тепловий датчик, що знеструмлює мережу. 

До основних причин підвищення навантаження на електромережу можна віднести:  

  • підключення несправного побутового приладу (або обладнання, якщо мова йде про промислові об'єкти). Така техніка може викликати коротке замикання або буде споживати струм понад допустимої норми, що загрожує перевантаженням мережі;
  • неправильний розподіл навантаження у мережі. Сумарна потужність декількох електроприладів, наприклад, пральної машини, електросушарки та водонагрівача, може перевищувати струмове навантаження на лінію. Якщо цей показник виявиться більше номінального струму АВ (зазвичай це 10 або 16 А), з'явиться перевантаження;
  • несправна електропроводка. Проводка може зіпсуватись через механічного пошкодження або через перевищення терміну її експлуатації;
  • велика кількість енергомістких освітлювальних приладів. Освітлювальні прилади, що споживають  багато енергії, включені одночасно, також можуть привести до перевантаження електромережі.



Причин виникнення перевантаження в електромережі дійсно багато. При цьому власники квартири не завжди знають про проблему, а тому не замислюються про покупку автоматів. Установка цих пристроїв обійдеться в рази дешевше, ніж можливі наслідки на кшталт займань. Вартість цілком доступна кожному, в цьому можна переконатися, подивившись каталог мініатюрних автоматичних вимикачів.


Читайте також

Обираємо автоматичний вимикач для захисту мережі: кілька корисних порад
1843
Призначення і види модульного контактора
2951
Контактори це просто – огляд пропозиції компанії АББ
1218