12.06.2024
171

Компанія ABB пропонує на українському ринку кілька серій мініатюрних автоматичних вимикачів. Споживач, який купує таке обладнання не щодня, не завжди може розібратися в асортименті та обрати оптимальний для себе продукт.  Саме тому, ми підготували для вас огляд основних типів мініатюрних вимикачів АВВ із нашими рекомендаціями щодо їхнього застосування, для яких завдань використовувати ту чи іншу серію. Почнемо з вимог, які встановлені до автоматичних вимикачів.


Вимоги до мініатюрних автоматичних вимикачів


Мініатюрний автоматичний вимикач - це пристрій, призначений для захисту електропроводки в разі надструму, що виникає під час перевантаження або короткого замикання. Нині абсолютна більшість таких вимикачів встановлюються на монтажну DIN-рейку і мають уніфіковані розміри, зокрема, їхня ширина становить 17.5 або 18 мм. Вимоги до мініатюрних автоматичних вимикачів визначено у двох стандартах:


ДСТУ EN 60898-1:2019 

Устаткування електричне допоміжне. Автоматичні вимикачі для захисту від надструмів побутового та аналогічного призначенняПерший стандарт, як видно з назви, відноситься до обладнання, яке встановлюють у квартирах, приватних будинках тощо, і що найголовніше, його можуть обслуговувати звичайні люди, які не мають спеціальної кваліфікації. Відповідно, стандарт ДСТУ EN 60898 встановлює вищі вимоги до обладнання з точки зору безпеки його застосування.


ДСТУ EN 60947-2:2019 Пристрої комплектні розподільчі низьковольтні. Поширюється на промислове застосування та обслуговування кваліфікованими електриками, які мають спеціальні навички та документи, що це підтверджують.


Один і той самий мініатюрний автоматичний вимикач може бути сертифікований за обома стандартами, а вимоги до нього мають ставитися залежно від його застосування: для побутового застосування - за стандартом ДСТУ EN 60898, на об'єктах, які обслуговують кваліфіковані електрики, - за стандартом ДСТУ EN 60947-2.


Основні параметри мініатюрного автоматичного вимикача


Кількість полюсів

залежно від типу мережі (однофазна або трифазна) вимикачі мають і можуть бути з 1, 2, 3 і 4 захищеними полюсами, а також із конфігурацією 1+N і 3+N (N означає незахищений полюс, який використовується для комутації нейтрального проводу).


Номінальний струм In:

обирається виходячи з перетину кабелю, що захищається вимикачем. Стандартний діапазон номінальних струмів від 6 А до 63 А, розширений діапазон може тривати вгору до 125 А і вниз до 0.2 А.


Характеристика спрацьовування

обирається залежно від обладнання, встановленого на лінії, що захищається. Насамперед, вона визначається пусковим струмом, що виникає під час увімкнення обладнання.


Відповідно до стандарту ДСТУ EN 60898 для побутового застосування:


B: у лінії, що захищається, встановлено резистивне навантаження (наприклад, електроплита, електронагрівачі) і пусковий струм не перевищує 5 х In автоматичного вимикача (спрацювання в діапазон від 3In до 5In);

C: у лінії, що захищається, присутня, крім резистивного, і незначна частина індуктивного навантаження (освітлювальні прилади з пусковим струмом, мотор пральної машини або компресор холодильника) за такої характеристики пусковий струм не повинен перевищувати 10 х In автоматичного вимикача (спрацювання в діапазон від 5In до 10In);

D: у лінії, що захищається, встановлений потужний електромотор із пусковим струмом до 20 х In (спрацювання в діапазон від 10In до 20In).

K: для захисту лінії з потужним моторним навантаженням із високими пусковими струмами або для захисту первинних обмоток трансформатора напруги (діапазон спрацювання 10In - 14In);

Z: для захисту лінії, що живить устаткування, яке дуже чутливе навіть до перевищення струму понад 2 х In, а також, захисту довгих ліній, у яких струм короткого замикання може не викликати миттєвого спрацьовування вимикача з більш стандартною характеристикою В або С (діапазон спрацювання 2In - 3In).


Здатність відключення 

максимальний допустимий струм КЗ, за якого автоматичний вимикач ще зможе відкрити свої контакти (мається на увазі, що за більшого струмового струму контакти можуть приваритися, і енергія КЗ, яка надходить у проводку, спричинить її загоряння). Ця характеристика є досить поширеною відповідно до стандарту для промислового застосування (ДСТУ EN 60947-2). Стандарти, що застосовуються до мініатюрних автоматичних вимикачів, зважаючи на вимоги до безпеки, визначають різні умови їхнього тестування та різну допустиму величину струму КЗ у точці їхнього встановлення, що визначає відключальну здатність обраного автоматичного вимикача.


Максимальна допустима здатність відключення згідно зі стандартом ДСТУ EN 60898 для побутового застосування позначається як Icn і обов'язково вказується на фронтальному боці вимикача в амперах (мал. 1). Стандартні значення Icn: 3000А, 4500А, 6000А, 10000А, 15000А, 20000А, 25000А.


мал.2_1.jpg     мал.2_2.jpg

мал. 1


Стандарт для промислового застосування ДСТУ EN 60947-2 вказує два параметри здатності відключення:

Icu - Максимальна допустима здатність відключення.

Ics – Робоча номінальна здатність відключення - струм КЗ, який може бути відключений вимикачем певну кількість разів, після чого він ще зберігає обмежену функціональність. Значення Icu і Ics згідно з ДСТУ EN 60947-2 вказуються з референтною напругою на бічній стороні вимикача (мал.2).


мал.2.jpg

мал. 2


Робоча напруга

Стандартні мініатюрні автоматичні вимикачі здебільшого застосовуються в колах змінного струму. Однополюсні та двополюсні вимикачі - в однофазних мережах 230 В, трьох і чотириполюсні - у трифазних мережах 400 В. Їх також можна використовувати в колах постійного струму з максимальною напругою 72 В на один полюс і 125 В у разі послідовного ввімкнення 2, 3 або 4 полюсів. Для більш високої напруги постійного струму застосовують спеціальні мініатюрні автоматичні вимикачі з максимальною робочою напругою 220 В на один полюс і 440 В у разі послідовного ввімкнення 2, 3 або 4 полюсів.


Переглянути товари, які пропонуються зараз: див. каталог товарівЧитайте також

Автоматичні вимикачі ABB basic M - надійний захист для будинку
720
Нові мініатюрні автоматичні вимикачі серії SZ200
323
Пристрої диференційного струму типів F і B компанії АББ
275