Контактор — це вимикач навантаження з електромагнітним керуванням, тобто призначений для комутації силових ланцюгів. Крім цього, у положенні з відкритими головними контактами контактор повинен забезпечувати електричний поділ ланцюгів, що комутуються — їх безпечне електричне ізолювання. Функціональний принцип його роботи можна описати так: коли електрична енергія протікає через магнітну котушку контактора, результуюче магнітне поле притягує механічний носій контакту. При розриві кола керування котушкою, механічний контактний носій повертається у початкове положення.
Нижче показані основні елементи традиційного контактора загального застосування.
Контактори поділяють:
- по конструкції
- на відкриті – в основному застосовуються для дуже важких режимів роботи,
- на корпусні загального застосування та
- корпусні модульні – для побутового та аналогічного цього застосування.
- за кількістю полюсів — на 1, 2, 3 та 4 полюсні,
- за способом управління котушкою:
- напругою змінного або постійного струму, а також,
- по сегменту його застосування:
- для пуску та зупинки електромоторів,
- для комутації конденсаторних батарей в системах корекції коефіцієнта потужності,
- для застосування в ланцюгах постійного струму, а також,
- для комутації інших силових ланцюгів, наприклад, для керування систем освітлення або у схемах автоматичного введення резерву.
[gallery link="none" ids="718,717,716"]
Зазвичай контактори пропонуються з багатьма типами аксесуарів. Таким чином, їх можна доповнювати допоміжними контактами, наприклад, для сигналізації стану контактора, або керування іншим елементом схеми, які можуть бути підключені як збоку, так і спереду. Як правило також в асортименті маються таймери і механічні та електричні блокування, за допомогою яких можна створювати комбінації пускачів для реверсивного пуску, або пуску за схемою зірка-трикутник.
[gallery columns="2" link="none" ids="722,721"]
Компанія АББ пропонує найбільш закінчений асортимент корпусних та модульних контакторів. Він включає корпусні контактори AF і контакторні реле NF на основі своєї унікальної технології, що передбачає управління контактором змінним і постійним струмом в широкому діапазоні напруги (наприклад, від 100 до 250 В напруги змінного або постійного струму -15% + 10%) з діапазоном номінального струму до 2850 А при категорії застосування АС-1 та до 1060 А при категорії АС-3.
Пропозиція АББ включає контактори серії UA...RA для комутації конденсаторних батарей від 12.5 КВАР до 80 КВАР (з резисторами для необмеженого пікового струму), а також, контактори для мереж постійного струму серії GA, GAE, GAF, включаючи контактори GF1050 для застосування у фотоелектричних системах з напругою до 1500 В постійного струму і струмом до 1050 А при категорії використання DC-PV3.
Для застосування на рухомому складі залізниці АББ пропонує спеціальні серії контакторів, з урахуванням умов застосування та вимог міжнародних та національних стандартів, які поширюються на рухомий склад (підвищена ударна та вібраційна стійкість, вогнестійкість, токсичність диму під час займання та інше).
Серія модульних контакторів ESB з номінальним струмом до 100 А (AC-1, AC-7a) - це найбільш ефективне рішення за необхідності встановлення контакторів у квартирах, котеджах, готельних номерах, офісах, коли необхідно забезпечити мінімальний рівень шуму при включеній котушці контактора. Це забезпечується тим, що котушка контактора завжди запитується напругою постійного струму, через вбудований випрямляч, відповідно контактор може керуватися як змінним, так і постійним струмом.
Корисні посилання:
Детальна технічна інформація про контактори компанії АББ та координацію контакторів із захисними апаратами в різних схемах пуску: http://surl.li/axtgm
Опис технології, яка застосовується в контакторах АББ серії AF та її перевагах у порівнянні з традиційними рішеннями: Контактори серії AF — унікальне рішення для загального застосування
Збірник принципових схем автоматичного введення резерву на основі контакторів: Системи автоматичного введення резерву (АВР) на контакторах
Технічна інформація про контактори для рухомого складу: http://surl.li/aywik
Детально про контактори ESB - за посиланням: http://surl.li/aywib
Читайте також